Oktober 2025

Nyt fra SAPA - ugen der gik

7. oktober 2025

Vi har brug for jeres assistance – formål til kontroloplysninger/R75

SAPA er i fuld gang med at omsætte jeres indmeldte formål og feedback til formål, som kan bruges i DUPLA’s services Kontroloplysninger (også kendt som R75 i dag).

I den forbindelse har vi publiceret flere dokumenter på SAPAs dokumentbibliotek (SAPA), som I hurtigst muligt bedes kigge på. I finder dem under kategorien ”SKAT-indkomstoplysninger” under overskriften ”Kontroloplysninger – vejledning til gennemgang af formål”. Under overskriften finder I fem dokumenter, som I bedes kigge nærmere på.

Vejledningen indeholder en nærmere beskrivelse af, hvad vi gerne vil have jeres hjælp til for at vi sikrer at vi kommer bedst muligt i mål,

Vi har brug for at få sikret, at de formål, paragraffer og opgavebeskrivelser vi arbejder med, er helt dækkende for jeres behov ude i kommunerne.

Vi har erfaret, at så snart en aftale er indgået hos SKAT, kan denne ikke ændres/redigeres, hvorfor vi skal forfra igen med KLIK-opgaver, godkendelser og underskrifter.

Det er derfor meget vigtigt, at vi får inkluderet de fleste (hvis ikke alle) fagområders behov, i de formål vi udarbejder allerede nu.

Vi har derfor brug for jeres hjælp til at gennemgå listen og vurderer om I mener der er formål, paragraffer, opgaveløsninger eller andet som mangler på listen.

Hvis I oplever noget mangler, så skriv hurtigst muligt til SAPA@KOMBIT.dk. Herefter vil I få tilsendt et excel-ark, hvor vi beder om flere uddybende oplysninger.

For at vi kan komme videre i processen og få lavet aftalerne med UFST rettidigt, er det vigtigt at I får kigget på det og sendt jeres bemærkninger til os senest fredag den 24. oktober 2025.

Når denne dato er gået, vil vi gå videre med udarbejdelse af aftalerne ud fra vores oplysninger.

Tak for hjælpen.

13-10-2025

Oktober 2025