
I denne uge satte KOMBIT atter kommunerne i stævne ved tre kommunedage, hvor godt 225 kommunale it-chefer, økonomidirektører, kontaktpersoner for drejebogen m.fl. mødte op for at blive klogere på projekter og aktiviteter i relation til monopolbruddet.
Dagens program var sammensat på baggrund af evalueringerne fra de senest afholdte kommunedage samt ønsker fra en kommunegruppe. Om formiddagen var der oplæg om bl.a. Serviceplatform, Støttesystemer og monopolbruddet generelt. Derefter fordelte deltagerne sig på tre spor, hvor de kunne fordybe sig i udvalgte emner. Der var hele dagen god tid til, at deltagerne både kunne networke med hinanden og med medarbejdere fra KOMBIT.
Evalueringer: Nu er det blevet mere konkret
Evalueringerne fra dagene viser stor tilfredshed, både med oplæggene og muligheden for at networke. Især var deltagerne glade for at komme i dybden med relevante emner på de tre spor. Fra KOMBITs side var det målet med dagene at være så konkrete som muligt, og dét tyder evalueringerne på er lykkedes. Flere deltagere ønsker endnu mere information om bl.a. Serviceplatform og Støttesystemer, og det ønske tager vi med hjem til vores videre arbejde.
Se præsentationerne
Dagens præsentationer kan du se og downloade herunder. Del dem gerne med relevante kolleger.
• Støttesystemer og status på Serviceplatformen
• Spor 1: Model for udfasning af KMD Sag
• Spor 2: Snitflader fra kommunernes systemer – praktisk planlægning af kommunens indsats
• Spor 3: Værktøj til overblik over it-projekter, -systemer og -kontrakter
Vi planlægger allerede nu at holde kommunedage igen i efteråret. Mere information følger.